HTML

A posztok szerzőit azért kérjük fel, mert jól értenek valamihez, ami az EU-val kapcsolatos. A magyarok csaknem fele látja értelmét annak, hogy tagok vagyunk. Ha már azok vagyunk, akkor lássuk, hogy mi végre, miért érdekes, mit tartogat. A blogot az Európai Bizottság megbízásából Martin József Péter szerkeszti.
A szerkesztő függetlenségét a megbízási szerződéshez csatolt szerkesztőségi charta garantálja. A blog tartalma nem tekinthető az Európai Bizottság álláspontjának. Kapcsolat: tagokv_KUKAC_gmail.com

2011. június 16.

Meggysör, mergez, Magritte

Vajda Éva.

(A szerző a Manager Magazin egykori főszerkesztő-helyettese, jelenleg compliance officer a MÁV-nál.)

„Brüsszelbe mentek?” De hát ott nincs semmi” – reagált ijedten egy mostanában szintén keveset utazó barátom arra az információra, hogy kicsi fiúnkat végre hátrahagyva, egy hosszú hétvégére a belga fővárosba indulunk. Dehogyis nincs, válaszoltam magabiztosan, hiszen legalább tízszer jártam már ott, ebből kilencszer hivatalosan, biztos voltam tehát benne, hogy minimum egy hétvégét megér ez a város. Ottjártunkkor azonban feketén-feherén kiderült, hogy még többet is. De miért is gondolja mindenki úgy, hogy Brüsszelbe csak munka miatt lehet utazni?

 
Az egyik válasz egyértelmű: Brüsszel az Európai Unió, nem mellesleg a NATO fővárosa, rengeteg hivatallal és hivatalból itt élő külföldivel. Bizonyos metrómegállóknál csak az száll ki, aki valamelyik európai intézménybe siet, a belvárosban is közlekedő 60-as busz elején pedig zöld betűkkel villog a NATO felirat, hát, mi tagadás, elég szürreális.
 
Emlékszem, nem sokkal a rendszerváltás után fiatal újságíróként jártam Brüsszelben egy nemzetközi csoporttal, és amikor először láttuk meg a Varsói Szerződéssel szembenálló, rettegett katonai szövetség központjába tartó teljesen közönséges buszt, rajta közönséges földi halandókkal, nehéz volt eldönteni, hogy ez most vicc vagy sem. De aztán inkább úgy döntöttünk, hogy ez előbbi, és jól tettük, már csak azért is, mert nem sokkal később Magyarország is csatlakozott a szervezethez, és úgy már mindjárt más.
 
Azóta nyilván számos magyar is buszozott a NATO-ba, de szerintem ez is Brüsszel vonzerejéhez tartozik. Divat ugyan nyavalyogni, hogy ez egy bürokrata és unalmas város, de ez már összefügg a másik okkal, nevezetesen, hogy a belgákról jóval kevesebbet tudunk, mint a franciákról, a németekről vagy az angolokról, így a kultúrájukról is kevesebb az ismeretünk, és ez már elég ok lehet arra, hogy egy kézlegyintéssel elintézzük Brüsszelt, mondván, ez nem Párizs, Berlin vagy London (esetleg Amszterdam). Viszont közel van bármelyikhez, hétvégén bárhová át lehet ugrani, mondta bölcsen egy évekig Antwerpenben dolgozó barátom, aki rögtön azt is hozzátette, hogy de miért is szeretne az ember egy olyan városban élni, amiben az a legjobb, hogy sok mindenhez közel van?
 
Hát, miért is ne, mondhatjuk erre, másrészt Brüsszel tényleg több ennél. Kétségtelen, mondták el hosszú évek óta ott élő és dolgozó barátaink, hogy nagy nehézség, hogy belgát szinte nem ismernek: csupa külföldi között dolgoznak és egy olyan negyedben élnek, ahol rajtuk kívül mindenki más is külföldi, EU-diplomata vagy éppen bevándorló, de nem belga. „Ettől az egész kicsit olyan, mintha légüres térben élnénk” – mesélték, miután mindenki másodjára szedett a tányérjára a sarki kifőzdében vásárolt isteni libanoni kajákból.
 
És ezzel meg is érkeztünk az első vonzerőhöz. Nevezetesen, hogy Brüsszel nemzetközi. Akkor is az, ha metrózunk – rengeteg a színesbőrű ember, farmeres afrikai és lefátyolozott arab, de éppúgy utaznak öltönyösök és kiskosztümösök, ahogy punkok és kisnyugdíjasok, átlag tinédzserek és szürke kishivatalnokok kopott aktatáskával.
 
Nemzetközi a konyhája is: jók a libanoni étkezdék, de thait, indiait, valódi kínait éppúgy találunk, mint ahogy kiváló olaszt vagy belgát. Hogy milyen is a belga konyha? A mergez, a kolbászka már régen szerves része lett a konyhájuknak, hiába, azért ha valaki egyszer gyarmatosításra adja a fejét, számoljon a következményekkel. De a rendkívül egészségtelen, viszont ízletes majonézes sültkrumplival feltálalt frikadellára és társaira kiválóan csúszik a belga sör, ha pedig valaki valami szofisztikáltabbra vágyik, akkor beülhet kagylót enni bármelyik étterembe. Édességnek pedig ott van a gofri, amit tényleg minden sarkon árulnak, ha pedig valaki ennek az édességnek nem híve, akkor csokiba fojthatja az örömét, hiszen tudvalévő, hogy Brüsszel nemcsak az EU és a NATO, de a csokoládé fővárosa is. Hódolat hát Lady Godivának és társainak, akikbe a belvárosban szintén minden sarkon belebotolhatunk. Akinek még ez sem elég az édességből, az nyugodtan ihatja a szörpízű édes belga gyümölcssöröket, bár a „valódi” sör híveinek sem kell aggódniuk, hiszen itt akkora a választék, hogy egy hosszú hétvége biztosan nem elég ahhoz, hogy mindet végigkóstoljuk.
 
Ezenkívül még szép is a belváros, akkor is, ha kicsit eklektikus, ugyanakkor a német-alföldi építészet még a szeccesszió híveinek is lehet szemet gyönyörködtető. Amióta pedig idehaza a politikában mintha mindenki elveszítette volna a humorérzékét, még a pisilő kisfiúnak is lehet örülni, akkor is, ha az egész egy merő giccs. Az is jó Brüsszelben, hogy lehet csak úgy lenni benne, nem kell naphosszat rohanni, hogy az ember minden látnivalónak a végére érjen, mert emberléptékű, az embernek nincs az az érzése, hogy lemarad valamiről.
 
Pedig bővelkedik látnivalókban és múzeumokban is a belga főváros. Nemcsak a Grand Place és a Bourse (Tőzsde) környéke, hanem a Királyi Palota és az azt körülvevő park is csábító, nem beszélve a múzeumokról. A hangszermúzeum nagyon különleges: egyrészt ázsiai látogatóknak is érdekes, hiszen nemcsak a nyugati zene történetét mutatja be, másrészt a múzeum tetején lévő étterem-kávézóból csodálatos kilátás nyílik a városra, ellátni egészen az Atomium-ig, amelyet az 1958-s világkiállításra építettek, és olyan jelképévé vált Brüsszelnek, mint az Eiffel-torony Párizsnak. Az igazi kedvencem azonban a Magritte-múzeum, amelyet abban az épületben nyitottak meg 2009-ben, amelyben az szürrealista festményeiről híressé vált belga festő 24 éven keresztül alkotott. „Szeretem az eleven szerelmet, a felforgató humort, a lehetetlent és az illúziót. Szeretem a fiatal, szabad emberek nevetését. Gyűlölöm a lemondást, a türelmet, a hivatásos hősiességet és minden kötelező szépérzést.” – vallotta René Magritte, a brüsszeli festő. A múzeum meglátogatása éppúgy kötelező, mint sört inni és csokoládét hazavinni. Hogy Brüsszel unalmas volna? Ezek után mindenki döntse el maga.

Címkék: brüsszel vajda éva

12 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://tagokvagyunk.blog.hu/api/trackback/id/tr422988760

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

uluk4i 2011.06.16. 11:56:39

Kedves Éva, nagy szimpatikus összefoglalót írtál Brüsszelről. Mi négy évet töltöttünk Belgiumban, ebből hármat Brüsszelben és nagyon élveztük (azt is, hogy közel van más nagyvárosokhoz...). Nem tudom, hogy tudod-e, de a merguez igazából bárányhúsból készül, azért extra. A másik kedvencem a gentse stoverij, a mi pörköltünkhöz hasonló kaja, csak belga barna sörrel és kakukkfűvel (isteni...). A kagylóról nem is beszélek, minden alkalommal azt faltuk, amikor lehetett (szeptembertől áprilisig, csak az r betűs hónapokban van kagylószezon). A sült krumpliról nem akarok rosszat mondani, nekem szívem csücske, ha péntek-szombat hajnalba kóválygunk haza a brasserie-ből, akkor a legjobb. Ha esetleg még mennétek Belgiumba, ajánlom Mechelent (hu.wikipedia.org/wiki/Mechelen_(telep%C3%BCl%C3%A9s), ahol kis város létére 3 UNESCO világörökségi hely található, és egy igazi helyi belga sörfőzde, a Het Anker.

Telepi János · http://www.panel.blog.hu 2011.06.16. 12:08:06

Ha csak a Greenwich nevű kocsma működne Brüsszelben, már azért is megérné odamenni. Imádtam Belgiumot a hülye, balkánról nagyon is ismerős kettősségével együtt: az északi országrészekben a francia nyelvű feliratok vannak itt-ott megrongálva, a déliekben a flamand szövegek vannak lesprézve. Közben meg nálunk láthatóan jobban tudnak együtt élni ezzel a furcsa frusztráltsággal. Mondjuk, az kérdés, hogy meddig...

uluk4i 2011.06.16. 12:12:44

@Telepi János: én mondjuk északon nem láttam még francia kiírást, csak a városházán annyit: ha nem beszélsz hollandul, hozz egy tolmácst. A kiírás is hollandul volt :)
Arra még kíváncsi lennék, hogy hol találkozott a szerző "igazi belgával"? Erről az a vicc jut eszembe...

Tooni 2011.06.16. 12:29:07

A címben helytelenül szerepel a MagriEtte név, míg a cikkben helyesen. Az indexre is helytelenül került ki.

manes 2011.06.16. 13:00:17

Igazi,hamisitatlan mergezt Marseilleben ettem még a 80-as években.Kétpofára:):) Harissával megkenve:)Nagyon finom.

Edigej 2011.06.16. 13:40:11

Közel két éve Brüsszelben élő fiatal "eurokrataként" szeretném azt kiemelni, hogy nyilvánvalóan rendkívül nagy különbség van aközött, ha valaki Brüsszelbe látogat, vagy ha életvitelszerűen itt lakik. Az előbbi esetben egy hétvégét megér a város (többet semmiképp), az utóbbi esetben viszont tényleg az a legjobb benne, hogy sok mindenhez közel van.

Anélkül, hogy tagadni szeretném a bejegyzésben foglaltakat, meg kell jegyezzem, hogy ezek Brüsszelnek valóban azon attribútumai, amelyeket egy hétvége alatt megnéz és kiélvez az ember. Vannak olyan pozitívumok is (pl. eldugott éttermek, kis boltok, rengeteg park, vagy a grimbergeni fürdő), amihez több idő kell, esetleg itt kell hozzá lakni.

Ha azonban az ember a városban lakik, nagyon gyakran szembesül azzal, hogy Brüsszel sem kulturális vonzereje, sem működőképessége tekintetében nem alkalmas arra, hogy "Európa fővárosa legyen". A kulturális vonzerővel alapvetően nem is lenne baj, hiszen más adminisztratív központok, pl. Washington sem arról híres, hogy kulturális központ lenne. Brüsszel rendkívül lassú és laza munkarendje, a belga hivatalok és szolgáltatók gyakori zárva tartása és a (tömegközlekedési, internetes, postai, stb.) szolgáltatások rendkívül alacsony színvonala azonban már probléma egy olyan helyen, ahol több tízezer ember feszített munkatempóban dolgozik fontos ügyeken. Emellett botrányos a közbiztonság szintje: napi rendszerességgel történnek a belvárosban késes/fegyveres rablások, egyáltalán, késő este a belváros zegzugosabb részeiben már nem érzi biztonságban magát az ember. A logikának a szikráját is nélkülözi az, ahogy Brüsszel működik. Persze ezek a problémák leginkább akkor jönnek elő, ha valaki itt lakik.

És a más városokhoz való közelségről: számomra valóban ez jelenti Brüsszel legfőbb pozitívumát. Közel vannak a gyönyörű és minden szempontból vonzóbb flandriai városok - Gent, Antwerpen, Brugge -, közel van Amszterdam (ami egyébként szintén az a kategória, ahova csak nyaralni érdemes menni), Párizs, az Ardennek, London, Aachen... Egyszóval, könnyű "elmenekülni" 1-2 napra.

Végül még egyszer hadd erősítsem meg, hogy meglátogatni Brüsszelt nem rossz dolog. Néhány hete itt volt a családom, és egyöntetűen azt mondták, hogy az idei évben ez volt az eddigi legjobb utazásuk. Erre megértően mosolyogtam :)

uluk4i 2011.06.16. 15:20:26

@Edigej: Pont ezt mondom én is: Brüsszel, a maga 1,4 millió lakosával, a megosztott kultúrájával, nyilván nem versenyezhet Párizzsal, Londonnal vagy Amszterdammal. De mindegyikhez közel van.
És minden alkalommal, amikor a reptéren megláttam a "Welcome to the capital of Europe" feliratot, szélesen elmosolyodtam - szeretem a belga humort...

Edigej 2011.06.16. 16:28:06

@uluk4i: Így van. :) Ami a belga kajákat illeti egyébként,a merguezt (ami alapvetően marokkói találmány) én is imádom, de emellett a kedvencem a waterzooi (ami, aki nem tudná, tejszínes hal-, vagy csirkeragu főtt krumplival). Szóval vannak pozitívumai Belgiumnak, csak sajnos egyik sem kimondottan Brüsszelben található :)

uluk4i 2011.06.16. 16:44:45

@Edigej: Ne is mondd...Gentben, a Vrijdagmarkt-on ettünk waterzooit halból, első látogatásunk során. Gent jó példája annak, hogy miért érdemes kimozdulni Brüsszelből: kulturális élet, kajáldák, biztonságos, szép, az emberek barátságosak (csak ne próbálj franciául kommunikálni...) és ha kérsz egy kávét, adnak mellé egy kis pohárban echte tojáslikőrt :) a gentse festivaal-t ajánlom!

uluk4i 2011.06.16. 16:46:36

Vállakozó kedvűek figyelmébe: a magyar wikipédián a Belga gasztronómia rész öléggé hiányos: hu.wikipedia.org/wiki/Belgium#Gasztron.C3.B3mia

Tengerke 2011.06.16. 18:04:37

re:uluk4i@uluk4i:

Belga recepteket találtok a blogomon az iranyleuven.blog.hu oldalon. Ha van valakinek további ötlete, akkor szívesen megírom azt is idővel.

Aki pedig Belgiumba utazna, azok pedig megtudhatják, mit érdemes megnézni egy-egy városban, milyen aktuális események vannak.
süti beállítások módosítása